Michałów to najmniejsza dzielnica Myszkowa, która sąsiaduje z Mijaczowem. Mimo swojej niewielkiej powierzchni, obszar ten oferuje mieszkańcom przyjemne miejsce wypoczynku, które jest otoczone przyrodą. W centrum Michałowa znajduje się park leśny, wyposażony w plac zabaw, co tworzy doskonałą przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.
Na skraju dzielnicy swoją siedzibę ma Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myszkowie. W jego obrębie znajduje się biologiczno-chemiczno-mechaniczna Miejska Oczyszczalnia Ścieków, która została zmodernizowana w 2006 roku. Tego rodzaju infrastruktura świadczy o dbałości miasta o jakość środowiska oraz o zdrowie mieszkańców.
Warto wspomnieć, że przy ulicy Wiśniowej znajduje się zabytkowy dworek braci Baueretz, którzy w XIX wieku byli właścicielami ziemi rozciągającej się od Myszkowa po Siewierz. Dzięki takim historycznym budowlom, Michałów zyskuje dodatkowy urok i atrakcyjność dla turystów i pasjonatów lokalnej historii.
Przed 1999 rokiem Michałów znajdował się w obrębie województwa częstochowskiego, co do dziś wpływa na jego tożsamość i charakter. Jest to miejsce, które pomimo niewielkich rozmiarów, kryje w sobie wiele możliwości i ciekawych historii, które warto odkryć.
Historia administracyjna
Michałów to historyczne osiedle, które od dawna było związane z pobliskim Mijaczowem. W 1867 roku zostało włączone do gminy Pińczyce, a od 1 stycznia 1924 roku znalazło się w granicach nowo powołanej gminy Myszków. W okresie od 1867 do 1926 roku Michałów podlegał powiatowi będzińskiemu, natomiast od 1927 roku należał do powiatu zawierciańskiego. W okresie II Rzeczypospolitej osiedle to znajdowało się w granicach województwa kieleckiego.
4 listopada 1933 roku w wyniku podziału gminy Myszków została utworzona gromada, w skład której weszły takie miejsca jak osiedle Michałów, wieś Mijaczów, pustkowie Mijaczów oraz pustkowie pod wsią Ciszówka-Mijaczów. Gromada ta nosiła nazwę Mijaczów w administracyjnych ramach gminy Myszków.
W czasie II wojny światowej Michałów został włączony do III Rzeszy. Po zakończeniu działań wojennych, gmina Myszków, mimo że na krótko zachowała swoją administracyjną przynależność, już 18 sierpnia 1945 roku została przyłączona do województwa śląskiego, a tym samym do całego powiatu zawierciańskiego. Zgodnie z danymi z 1 kwietnia 1949 roku, gmina Myszków była podzielona na pięć gromad, do których należały: Ciszówka, Mijaczów (z Michałowem), Myszków Nowy, Myszków Stary oraz Pohulanka.
W związku z nadaniem gminie Myszków statusu miasta w dniu 1 stycznia 1950 roku, obszar Michałowa zyskał nowe kwalifikacje administracyjne, stając się częścią obszaru miejskiego.
Historia
Michałów to historyczne osiedle, które przez wiele lat pozostawało w bliskim związku z Mijaczowem. Od roku 1867 figurowało w granicach gminy Pińczyce, a od 1 stycznia 1924 stało się częścią nowo utworzonej gminy Myszków. W latach 1867–1926 należało do powiatu będzińskiego, natomiast po 1927 roku znalazło się w obrębie powiatu zawierciańskiego. W okresie międzywojennym przynależało do województwa kieleckiego.
W dniu 4 listopada 1933 gmina Myszków została podzielona na dziewięć gromad. Wówczas to osiedle Michałów oraz wsie Mijaczów, pustkowie Mijaczów i pustkowie, które znajdowało się blisko wsi Ciszówka-Mijaczów, utworzyły gromadę o nazwie Mijaczów w gminie Myszków.
Podczas drugiej wojny światowej, Michałów został włączony do III Rzeszy. Po zakończeniu konfliktu, gmina Myszków przez krótki czas zachowała swoją administracyjną przynależność, lecz już 18 sierpnia 1945 roku, została wraz z całym powiatem zawierciańskim przyłączona do województwa śląskiego. Zgodnie z danymi z 1 kwietnia 1949 roku, gmina Myszków była podzielona na pięć gromad, którymi były: Ciszówka, Mijaczów (z Michałowem), Myszków Nowy, Myszków Stary oraz Pohulanka.
Na skutek nadania gminie Myszków statusu miasta 1 stycznia 1950, Michałów zyskał miano obszaru miejskiego.
Przypisy
- Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska. Główny Urząd Statystyczny: Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce. T. drugi: K-P. Warszawa: Wydawnictwa Akcydensowe, 1981 r., s. 433.
- Śląski Dziennik Wojewódzki, 1949 r., nr 11, poz. 178.
- Dz.U. z 1949 r., nr 52, poz. 396.
- Dz.U. z 1945 r., nr 27, poz. 167.
- Kielecki Dziennik Wojewódzki, 1933 r., nr 27, poz. 182.
- Dz.U. z 1926 r., nr 125, poz. 727.
- Dz.U. z 1924 r., nr 4, poz. 36.
- Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Nierada (Myszków) | Nowa Wieś (Myszków) | Osińska Góra | Ręby (Myszków) | Smudzówka | Stary Myszków | Będusz | Labry (Myszków) | Kowalczyki (Myszków) | Nowy Myszków | Kręciwilk (Myszków) | Helenówka (Myszków) | Mrzygłódka | Bory (Myszków) | Potasznia (Myszków) | Czarna Struga (Myszków) | Mijaczów | Ciszówka | Połomia-Myszków | GruchlaOceń: Michałów (Myszków)