Wraz z rosnącym zagrożeniem związanym z cyberprzestępczością, INTERPOL rozpoczął kampanię informacyjną, mającą na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat różnych form oszustw internetowych. Pod hasłem #ThinkTwice, kampania koncentruje się na najczęstszych zagrożeniach związanych z siecią, takich jak ataki ransomware, phishing oraz oszustwa związane z generatywną sztuczną inteligencją. Od 3 do 19 grudnia 2024 roku, użytkownicy internetu będą mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi oraz zaleceniami mającymi na celu ochronę przed tymi przestępstwami.
W ostatnich latach, sytuacja w obszarze cyberbezpieczeństwa uległa znacznemu pogorszeniu. Z danych INTERPOLU wynika, że ataki ransomware wzrosły o 70%, a złośliwego oprogramowania o ponad 30% w ciągu minionego roku. Niestety, nie tylko duże firmy, ale i pracownicy, często nieświadomi zagrożeń, wykazują niewłaściwe zachowania, które mogą doprowadzić do naruszeń bezpieczeństwa. W tym kontekście rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji w atakach phishingowych staje się poważnym problemem, gdyż przestępcy są w stanie tworzyć ultra realistyczne wizerunki, co znacznie utrudnia identyfikację oszustw.
Kampania #ThinkTwice ma na celu nie tylko zwiększenie integracji wiedzy na temat zagrożeń, ale również promowanie dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wśród zaleceń znajdują się m.in. weryfikacja autentyczności podejrzanych informacji, ostrożność w nawiązywaniu relacji w sieci oraz wdrażanie kultur bezpieczeństwa w miejscach pracy. Dzięki osiągniętej współpracy z różnymi agencjami i instytucjami międzynarodowymi, kampania zyskuje wsparcie zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. W obliczu rosnącej liczby cyberprzestępstw, kluczowe staje się podnoszenie świadomości i odpowiedzialności społeczeństwa za własne bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.
Źródło: Policja Myszków
Oceń: Kampania INTERPOLU przeciwko cyberprzestępczości i oszustwom finansowym
Zobacz Także