Grzegorz Lewandowski (aktor)


Grzegorz Lewandowski, urodzony 18 listopada 1944 roku w Myszkowie, to postać wybitna w świecie polskiego teatru. Zmarł 25 kwietnia 2009 roku, pozostawiając po sobie znaczący dorobek artystyczny. Był nie tylko uznawanym aktorem, ale również reżyserem teatralnym, który w latach 1978–1991 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Jego działalność w teatrze była nieocenionym wkładem w rozwój kultury i sztuki w regionie, a także w kraju. Lewandowski zyskał uznanie dzięki swoim umiejętnościom aktorskim oraz kreatywnym wizjom, które wdrażał w swoje inscenizacje.

Życiorys

Grzegorz Lewandowski był utalentowanym aktorem i reżyserem, który zyskał uznanie dzięki wielu niezapomnianym rolom teatralnym. Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się w 1964 roku, kiedy to zadebiutował na deskach Teatru Dzieci Zagłębia w znakomitym spektaklu „Szczęśliwy Książę”, reżyserowanym przez Jana Dormana. Wkrótce po swoim debiucie objął stanowisko dyrektora tegoż teatru, co było wyrazem jego talentu oraz zaufania środowiska teatralnego.

W Będzinie Lewandowski wyreżyserował szereg spektakli, w tym takie tytuły jak „Cztery pory roku”, „Prometeusz”, „Wielki Iwan” oraz „Pierścień i róża”. Spośród jego dokonania na uwagę zasługują również „Po górach i chmurach”, „O złym Księciu Popielu”, za który otrzymał Złotą Maskę, oraz „Bajka o dobrym smoku”. Jego innowacyjne podejście do teatru lalkowego zaowocowało premierą „Bajki samograjki” w styczniu 1991 roku.

W 1982 roku Lewandowski podjął się założenia Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych przy Teatrze Dzieci Zagłębia, które miało na celu kształcenie przyszłych aktorów-lalkarzy. W ciągu siedmiu lat działalności studium to ukończyło ponad 50 absolwentów, którzy z powodzeniem pracowali na różnych polskich scenach lalkowych, co przyczyniło się do rozwoju kultury teatralnej w Polsce.

W latach 1992–2001 prowadził Teatr Małych Form „Kleks” w Częstochowie, gdzie miał okazję realizować swoje artystyczne wizje. Lewandowski był również aktywnym reżyserem w teatrach znajdujących się w takich miastach jak Warszawa, Zielona Góra, Jelenia Góra, Rzeszów, Gliwice, Katowice i Czeski Cieszyn. Mimo upływu lat, aż do końca życia pozostawał aktywnym uczestnikiem życia artystycznego, culminating his career with numerous spektakle.

Przypisy

  1. Grzegorz Lewandowski, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 05.01.2022 r.]
  2. Grzegorz Lewandowski, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 12.02.2020 r.]
  3. Teatr dzieci zagłębia. Historia. [dostęp 24.07.2013 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Marcin Pilis | Monika Warneńska | Magdalena Cielecka

Oceń: Grzegorz Lewandowski (aktor)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:16