UWAGA! Dołącz do nowej grupy Myszków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Magdalena Cielecka


Magdalena Lucyna Cielecka, urodzona 20 lutego 1972 roku w Myszkowie, jest cenioną postacią w polskim świecie sztuki. Jako aktorka, ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w teatrze, telewizji oraz kinie.

Jej talent i wszechstronność sprawiają, że jest znana z wielu ról, które na trwałe wpisały się w polską kulturę filmową i teatralną.

Życiorys

Wczesne lata

Magdalena Cielecka swoje dzieciństwo spędziła w malowniczym Żarkach-Letnisku. W dążeniu do wykształcenia, ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. To właśnie w tej placówce dzięki polonistce zaczęła interesować się sztuką teatralną. Przygotowując ją do egzaminów wstępnych do szkoły aktorskiej, wsparł ją częstochowski aktor Marek Ślosarski. W 1991 roku zdała maturę, natomiast cztery lata później zakończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Kariera

W 1995 roku zadebiutowała w filmie Barbary Sass pod tytułem Pokuszenie, za co zdobyła nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za pierwszoplanową rolę. W latach 1992–1997 była związana ze Starym Teatrem w Krakowie. Jej wyjątkowa kariera zaowocowała znaczną popularnością, szczególnie dzięki rolom w filmie Samotność w sieci oraz w serialu Magda M. Szczególnie doceniana była również w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od 2008 roku pełni rolę członka zespołu Nowego Teatru w Warszawie.

Jej talent sceniczny przeniósł się również poza granice Polski – występowała w Nowym Jorku (Dybuk, 2004; Krum, 2007) w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, oraz na festiwalu w Edynburgu, gdzie wzbudziła entuzjazm brytyjskiej krytyki w 2008 roku. W styczniu tegoż roku zaprezentowała dwa filmy ze swoim udziałem w Londynie w ramach cyklu „Polskie piękności”. Udział Cieleckiej w Festiwalu Polskich Filmów w Seattle w 2006 roku oraz jej obecność na festiwalu w Berlinie i gali oscarowej jako aktorki z filmu Katyń w 2008 roku, tylko potwierdzają jej artystyczne osiągnięcia.

Na scenach teatralnych spotkała się z renomowanymi twórcami, takimi jak Grzegorz Jarzyna i Krzysztof Warlikowski, a także wystąpiła w wielu produkcjach Teatru Telewizji. Na dodatek, jest twarzą marki Avon w Polsce oraz reklamowała gazetę „Dziennik”. Ciekawym momentem w jej karierze była parodia Joanny Krupy w dwunastej serii popularnego programu TVN, Szymon Majewski Show.

Życie prywatne

Magdalena Cielecka, utalentowana aktorka, doświadczyła w swoim życiu osobistym wielu zawirowań. Jej ojciec, Zbigniew Cielecki, odszedł z tego świata 6 września 1992 roku, mając zaledwie 45 lat.

W ciągu kilku lat była związana z Grzegorzem Jarzyną, co przyciągnęło uwagę mediów i fanów. Po zakończeniu tego związku znalazła miłość u boku Andrzeja Chyry.

W latach 2013–2019 jej serce należało do Dawida Wajntrauba. Jednak obecnie jest w szczęśliwym związku z Bartoszem Gelnerem, co daje jej wiele radości i wsparcia.

Filmografia

Filmy

Magdalena Cielecka zadebiutowała na dużym ekranie w 1995 roku w filmie Pokuszenie, wcielając się w postać Anny. Rok później zagrała w produkcji Uczeń, w której wystąpiła jako dziewczyna zaczepiona w ulicach Krakowa. Rok 1998 to kolejna ważna dla niej rola jako Juli, byłej dziewczyny Maxa w filmie Amok.

W 1999 roku zagrała Annę Piwowską w ekscytującym dramacie Jak narkotyk. Później wystąpiła w dwóch filmach w 2000 roku: w serii filmów Egoiści jako Anka oraz w Weiser jako urzędniczka biura meldunkowego. W tym samym roku zagrała również Zosię Karską w filmie Zakochani.

W kolejnych latach jej kariera obrosła w wiele ważnych ról, w tym w Listy miłosne (2001) jako Teresa Lenart oraz w Powiedz to, Gabi (2003) jako Baśka. W 2004 roku wystąpiła w Trzeci jako Ewa, a w 2005 roku zadebiutowała w Po sezonie jako Emilia „Imeila” Orłowska oraz w Chaos jako Hanna von Bronheim.

W latach 2006-2023 wzięła udział w wielu produkcjach, zarówno filmowych jak i telewizyjnych, w tym Katyń (2007), Ciemno, prawie noc (2019), Miało cię nie być (2023) oraz Lęk w tym samym roku.

Seriale

Jej przygoda z telewizją rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy to wystąpiła w serialu Sława i chwała jako Aniela. Rok później zagrała Basie w serialu Siedlisko. W latach 2003-2005 grała prokurator Elżbietę Ginter w Defekt, a w 2005 roku stała się rozpoznawalna jako Rita Wielgosz w serialu Oficer oraz jego kontynuacji Oficerowie.

W kolejnych latach pojawiała się w szerokim wachlarzu ról, w tym w Czas honoru (2012-2013) jako Ada Lewińska czy Chyłka (2018-2021) jako mecenas Joanna Chyłka.

Dubbing

Magdalena Cielecka również z powodzeniem użyczała swojego głosu w produkcjach dubbingowych. W 2006 roku zadebiutowała w roli Julii Ritter w Karol. Papież, który pozostał człowiekiem. Wśród jej prac dubbingowych znalazły się także postaci w popularnych filmach jak Wonder Woman czy Thor: Ragnarok, gdzie użyczyła głosu postaci Heli.

Teledyski

W swojej karierze artystycznej, Cielecka wystąpiła również w teledyskach. W 2010 roku mogliśmy ją zobaczyć w klipie „Lucky in Hell!” grupy Black River, a w 2019 roku w teledysku do utworu „Trofea” autorstwa Dawida Podsiadło.

Role teatralne

Teatr

Magdalena Cielecka posiada imponującą kartę wspaniałych ról, które zrealizowała na deskach różnych teatrów. W Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zadebiutowała w 1992 roku, w sztuce *Ich czworo* Gabrieli Zapolskiej jako Dziecko, pod reżyserią Krzysztofa Orzechowskiego.

W 1995 roku zagrała w *Don Kichote* Miguela de Cervantesa rolę aktora-Diabła oraz w *Emerencji i Królowej we śnie*, w reżyserii Marek Fiedor. W tym samym roku wystąpiła także w *Operetce* Witolda Gombrowicza, reżyserowanej przez Tadeusza Bradeckiego.

Jej kolejne role, w 1996 roku, obejmowały Pam w *Ocalonych* Edwarda Bonda oraz Ingrid w *Peer Gynt* Henrika Ibsena. W 1997 roku zagrała Dziewkę w *Klątwie* Stanisława Wyspiańskiego, a także Iwonę w *Iwonie, księżniczce Burgunda* Witolda Gombrowicza, pod reżyserią Horsta Leszczuka.

Przykłady jej cytatów można odnaleźć w repertuarze Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie w 1998 roku odegrała rolę Candy w *Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich i prawdziwej natury miłości*, w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Z kolei w Teatrze Rozmaitości zagrała Klarę w *Magnetyzmie serca* Aleksandra Fredry w 1999 roku, w reżyserii Sylwii Torsh.

Inne niezapomniane role to Ofelia w *Hamlecie* Williama Szekspira (reż. Krzysztof Warlikowski), Nastasja Filipowna Baraszkow w *Księciu Myszkinie* na podstawie Fiodora Dostojewskiego, a także Pia w *Uroczystości* Thomasa Vinterberga.

Cielecka była również częścią występów takich jak *4.48 Psychosis* autorstwa Sarah Kane oraz *Burzy* Szekspira, gdzie zagrała rolę Ariela, reżyserowaną przez Krzysztofa Warlikowskiego. Jej obecność na scenie w rolach takich jak Lea w *Dybuku* Szymona Anskiego ukazuje jej wszechstronność i talent.

Na przestrzeni lat zagrała także Anioła i Emily w *Aniołach w Ameryce* Tony’ego Kushnera, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. W Teatrze Polonia w 2006 roku zagościła jako Natasza w *Trzech siostrach* Antoniego Czechowa, pod okiem reżyserii Krystyny Jandy oraz Natashy Parry.

W Nowym Teatrze w Warszawie z 2009 roku spektakularnie poprowadziła wystawę nazwanej *A(Pollonia* w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Z repertuarem Teatru IMKA w Warszawie, jej rola w *Dziennikach Witolda Gombrowicza*, reż. Mikołaj Grabowski, w 2010 roku, stanowi ważny element jej kariery.

W 2012 roku wystąpiła w Teatrze Narodowym w *Kobiecie z zapałkami*, grając postać kobiety pod reżyserią Aleksandry Koniecznej.

Źródło informacji można znaleźć poprzez obserwację poszczególnych premier oraz również na stronach teatru, które odzwierciedlają jej pasję do sztuki.

Teatr Telewizji

W twórczości Magdalena Cielecka zrealizowała również szereg znaczących ról w Teatrze Telewizji. W 1996 roku zagrała Ludmiłę w *Wassa Żeleznowa* Maksyma Gorkiego, w reżyserii Barbary Sass. Następnie, w 1997 roku, zagrała Jouvenot w *Adrianne Lecouvreur* Ernesta Legouvé’a i Eugène’a Scribe’a, pod reżyserią Mariusza Trelińskiego.

W tym samym okresie odegrała również rolę Lizy w sztuce *Katarzyna*, reż. Barbara Sass, i Katarzyny w *Matce Courage i jej dzieciach* Bertolta Brechta. Jej talent zaowocował w postaci Pegeen Mike w *Bohaterze naszego świata* Johna Millingtona Synge’a, w reżyserii Ryszarda Ber.

Jej wykorzystywanie sztuki telewizyjnej wciąż trwa. W 1998 roku pojawiła się jako Judyta w *Księdzu Marku* Juliusza Słowackiego, w reżyserii Krzysztofa Nazara. W tym samym roku, w *Monologu z lisiej jamy* autorstwa Jerzego Pilcha, zagrała rolę pod kierownictwem Jerzego Krysiaka.

Wśród innych ról telewizyjnych figuruje wystąpienie Agnieszki w sztuce *Disneyland* Stanisława Dygata. Jej radosna podróż po teatrze telewizyjnym obejmowała także wiele kolejnych sztuk i projektów, z których wynikała znacząca dynamika jej kariery.

W 1999 roku, wcieliła się w Krysię, Szansonistkę w *Historii Witolda Gombrowicza*, reżyserowanej przez Horsta Leszczuka. Kolejne wpisy w jej dramatycznym CV obejmują rolę Aktualnej kobiety w sztuce *Inne rozkosze* autorstwa Jerzego Pilcha, reżyserowanej przez Rudolfa Zioło.

Rola Agnieszki Blizbor w *Niedobrej miłości* autorstwa Zofii Nałkowskiej w 1999 roku wzbogaciła jej dorobek, jak również wystąpienie w *Gorącym oddechu pustyni* Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Cielecka cynicznie i ze zrozumieniem odtworzyła Violettę w sztuce, będąc reżyserką Roland Rowiński.

W nowym milenium pojawiła się w wielu innych produkcjach, grając m.in. Sandrę K. w dziele Manueli Gretkowskiej oraz Królową Chłodu w *Królowej Chłodu* Radosława Figury w 2001 roku.

Cielecka wyróżnia się jako utalentowana artystka, której osiągnięcia telewizyjne i teatralne łączą klasyczną sztukę europejską z nowoczesnością. Niezmiennie udowadnia, że potrafi wnieść do ról wyjątkowy wymiar i emocjonalną głębię.

Źródła opisujące jej dorobek oraz obszerne osiągnięcia można znaleźć w obrębie konkretnych projektów oraz premier teatralnych.

Nagrody

Magdalena Cielecka, znana polska aktorka, zdobyła wiele prestiżowych nagród w swojej karierze, potwierdzając swoje niezwykłe umiejętności i talent. Poniżej przedstawiamy listę kluczowych wyróżnień, które otrzymała na przestrzeni lat:

  • W 1995 roku otrzymała nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na XX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za rolę w filmie Pokuszenie,
  • Rok później, w 1996 roku, została uhonorowana nagrodą dla najlepszego młodego aktora „Gwiazdy jutra” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Genewie za ten sam film,
  • W tym samym roku Cielecka zdobyła również nagrodę za debiut aktorski na Światowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Tokio,
  • W 1998 roku, nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza została przyznana jej przez redakcję miesięcznika „Teatr” za sezon 1997/1998, doceniono jej rolę tytułową w Iwonie… w Starym Teatrze w Krakowie oraz inne znakomite wystąpienia,
  • W 2000 roku była nominowana do Polskich Nagród Filmowych „Orły” w kategorii najlepsza główna rola kobieca za film Amok,
  • Kolejne nominacje otrzymała w latach 2001 i 2002 za role w filmach Zakochani oraz Egoiści,
  • W 2002 roku została także uhonorowana tytułem „Najpiękniejszej Polki” w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi,
  • W 2007 roku na Festiwalu Dwa Teatry zdobyła nagrodę aktorską za rolę kobiecą w kategorii spektakli Teatru TV, za rolę Stelli w spektaklu Kolekcja w reżyserii Marcina Wrony,
  • Otrzymała także Herald Angel Award na festiwalu w Edynburgu w 2008 roku,
  • W 2009 roku na Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie zdobyła wyróżnienie za Najlepszą Rolę Żeńską za odważne przedstawienie poświęcenia w spektaklu (A)pollonia,
  • W 2012 roku była nominowana do Telekamer Tele Tygodnia w kategorii „Aktorka” za rolę w serialu Hotel 52,
  • W 2013 roku ponownie zauważono jej talent, przyznając nagrodę aktorską na Festiwalu Dwa Teatry za rolę pani Dulskiej w spektaklu Moralność pani Dulskiej, w reżyserii Marcina Wrony.

Odznaczenia

Magdalena Cielecka, uznawana za wybitną postać w świecie kultury, została odznaczona licznymi wyróżnieniami, które potwierdzają jej ogromny wkład w sztukę i kulturę polską.

  • 2014 – Złoty Krzyż Zasługi,
  • 2014 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Przypisy

  1. Miało cię nie być | Film | 2023. 28.04.2023 r. [dostęp 31.03.2024 r.]
  2. Lęk | Film | 2023. 25.12.2023 r. [dostęp 31.03.2024 r.]
  3. Bartosz Gelner o komentarzach do jego związku z Cielecką: to jest jakiś absurd ku*wa [online], kobieta.onet.pl [dostęp 05.10.2022 r.]
  4. Player.pl kręci nowy serial „Mój agent”. Cielecka, Stenka i Szapołowska w obsadzie [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 09.05.2022 r.]
  5. Netflix szykuje 18 polskich produkcji. Będzie film 'Broad Peak', seriale oparte na książkach Żulczyka i Mroza [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 12.04.2022 r.]
  6. Katarzyna Jurkowska, Katarzyna Kościelak: Kobiety przełomu. Znak Horyzont, 2020 r., s. 349. ISBN 978-83-240-7789-2.
  7. Magdalena Cielecka, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 02.05.2019 r.]
  8. Magdalena Cielecka – spektakle. filmpolski.pl. [dostęp 27.05.2012 r.]
  9. Magdalena Cielecka w drugiej serii serialu „Bez tajemnic”. wirtualnemedia.pl. [dostęp 23.04.2012 r.]
  10. Nowe nazwiska w „Czasie honoru”. portalfilmowy.pl. [dostęp 01.06.2012 r.]
  11. Dwa Teatry: „Tango” Mrożka i „Mewy” Akunina najlepsze. Wprost, 04.06.2013 r. [dostęp 03.08.2013 r.] Uwaga: strona 2.
  12. Prezydent: To dobre lata dla polskiej kultury. prezydent.pl, 26.05.2014 r. [dostęp 26.05.2014 r.]
  13. Największe gwiazdy polskiego kina na przyznaniu medali „Zasłużony Kulturze”. afterparty.pl. [dostęp 11.04.2014 r.]
  14. MagdalenaM. Fijołek MagdalenaM., Dojrzałość jest fajna, „Jasne, że Częstochowa”, 02.2017 r. (60), Częstochowa 2017, s. 20–23.

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Grzegorz Lewandowski (aktor) | Marcin Pilis | Monika Warneńska

Oceń: Magdalena Cielecka

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:13